1238

První zmínka o Dobrovízi

344

nadmořská výška

cca 500

počet obyvatel

252 61

PSČ

 

Obec Dobrovíz - zajímavosti

Obec Dobrovíz je, jak se obecně soudí, již produktem počátku středověku, první písemná zmínka o této malé vísce pochází z poloviny třináctého věku. Kultura tu opravdu jen kvete, v prostorách takzvaného Vánočního dvora se konají nejen hudební koncerty, ale i lidové veselice nebo, taneční zábavy a na věřící zde pravidelně čeká mše svatá.

 

Samotný Vánoční dvůr Dobrovíz určitě stojí alespoň za krátkou zmínku, je to totiž součást místní památkové rezervace takzvaných historických statků. Vánoční dvůr totiž prochází náročnou rekonstrukcí, ale i přesto se zde konají četné kulturní akce.

Dobrovíz a gastronomie

A co dál můžete v Dobrovízi navštívit? Na náměstí je například restaurace Géčko, kde si můžete dopřát nejen kvalitní točené pivo, ale i hotovky, saláty či například chuťovky na grilu. Restauraci najdete na adrese Brigádnická 170. V Dobrovízi lze dále zajít i na masáž – relaxační, sportovní či indickou, ale také lze využít služby místního truhlářství. Malá víska má k dispozici také vlastní mateřskou školu, která disponuje celkem čtyřmi různými třídami a sdružuje děti ze širokého okolí.

A co historie obce Dobrovíz? Obec dlouho patřila pod správu pražských měšťanů, a to i v době husitských revolučních let. Až do roku 1773 patřila Dobrovíz pod oficiální správu jezuitského řádu, údajně zde také v roce 1866 táhla pruská armáda, která se chystala na velké střetnutí s tehdejší armádou rakouskou.

Součástí obce je takzvaná Vesnická památková rezervace, která funguje již od roku 1995. Její doménou je například barokní kaple Panny Marie z konce osmnáctého století. Pokud Vás zajímá historie jeskynních lidí, zkuste vyrazit na místní archeologické naleziště, které se nachází poblíž Skály u Žákova Mlýna.