1238

První zmínka o Dobrovízi

344

nadmořská výška

cca 500

počet obyvatel

252 61

PSČ

 

Obec Dobrovíz

Založení obce Dobrovíz, která se nachází na západním okraji našeho hlavního města Prahy, se obecně klade do počátku středověku (je to samozřejmě předpoklad fundovaných historiků, přesnější specifikaci si zatím nikdo nedovolí odhadovat), byť vůbec první písemný pramen pojednávající o této malé vísce je „už“ z roku 1238.

 

Zdejší ves patřila dlouho pražským měšťanům, ale vlastnili ji i příslušníci jezuitského řádu, a to až do konce osmnáctého století, kdy byli z příkazu Marie Terezie lidově řečeno rozpuštěni. V polovině devatenáctého století zde údajně táhla pruská vojska.

Historicky mnohem atraktivnější než povídání o průchodu nějaké armády bude jistě zdejší Vesnická památková rezervace, na níž se jezdí dívat tisíce místních turistů. Najdete zde nejen archeologické naleziště z období paleolitu, ale také barokní kapli Panny Marie, která byla postavena v závěru osmnáctého věku.

A teď něco veselého, víte, že se tu natáčela i jedna filmová pohádka, kterou zná snad každý – jak děti, tak i mnozí dospělí? Jedná se totiž o Tři veterány z roku 1983, kterou natočil proslulý režisér Oldřich Lipský a kde si zahrály takové hvězdy tehdejšího českého hereckého nebe jako Petr Čepek, Josef Somr nebo Miloš Kopecký.

V obci Dobrovíz žije aktuálně zhruba pět stovek obyvatel, zdejší katastrální výměra činí šest kilometrů čtverečních. Obec je zhruba šestnáct kilometrů západním směrem od pražského centra, je tedy dobře přístupná po všech komunikacích. V minulosti toho chtěla využít mezinárodní speditérská firma Amazon, ale narazila na velký odpor místních. Poslední zprávy mluví o tom, že finální dohoda byla nakonec s místní radnicí opravdu uzavřena.